Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Ludzie się poznają i wchodzą w związki, ale też się żegnają i te związki kończą. To naturalna kolej rzeczy. O ile jednak poznawaniu się towarzyszy cała masa pozytywnych emocji, motyle w brzuchu i wyczekiwanie na kolejne spotkanie, o tyle rozstania często bywają bardzo bolesne.

Towarzyszą im płacz, kłótnie, a później długi okres godzenia się z rozstaniem i próby wrócenia do normalnego życia.

Jak skrócić ten okres tak, aby nie wspominać go negatywnie?

Częstym podłożem załamania i depresji związanej z rozstaniem jest idealizowanie partnera. Po czym rozpoznać jego symptomy? Podstawowe z nich to myślenie typu:

 • Już takiej więcej nie spotkam;
 • Ona była jedyna i stworzona dla mnie – drugiej takiej nie ma;
 • To chodzący ideał;
 • Z nikim nie będzie mi lepiej niż z nią;
 • Tylko ona mnie rozumiała.

Rzeczywistość jest taka, że nie ma ludzi idealnych i ZAWSZE, powtarzam ZAWSZE jesteś w stanie poznać i poderwać dziewczynę, która będzie lepsza niż poprzednia, będzie lepiej Cię rozumiała, miała lepszy charakter i z którą będzie Ci dwa razy lepiej w łóżku.

Gdy zdasz sobie z tego sprawę, Twoje przyszłe związki będą dużo lepsze, a Ty nieświadomie będziesz się inaczej zachowywał. Nie będziesz się podlizywał kobiecie, we wszystkim się z nią zgadzał i za wszelką cenę chciał ją zadowolić.

Będziesz wiedział, że niezależnie od tego jak wspaniale jest Wam razem – po świecie chodzi wiele pięknych kobiet z niesamowitym charakterem.

Skłonności do idealizowania mają przede wszystkim osoby, które miały w życiu małą ilość partnerów (jednego, dwóch) i na ich podstawie oceniają potencjalne związki z innymi.

Gdy jednak tych partnerów jest więcej, zdajesz sobie sprawę z tego, że często z tym następnym jest Ci dużo lepiej niż z poprzednim (którego uważałeś za tego jedynego).

Jakie mieć nastawienie do zakończenia związku?

Przede wszystkim zamiast zamartwiać się, że coś się skończyło – ciesz się, że się wydarzyło. Ta subtelna zmiana w myśleniu ma ogromny wpływ na Twoje podejście do życia.

Zastanów się ile pięknych chwil przeżyliście razem, ile zwariowanych i szalonych rzeczy robiliście. Tych momentów już nikt Ci nie odbierze. Są Twoje i zawsze będziesz mógł do nich wrócić.

Liczy się to co przeżywamy z kobietami, a nie czy w konkretnej chwili siedzą nam na kolanach i są ‘nasze’. Te momenty są ulotne i trwają tylko chwilę. Przeżycia zostają na całe życie.

Pomyśl również ile nowych rzeczy dzięki niej się nauczyłeś i poznałeś. Te wszystkie miejsca, w których byliście, a których wcześniej nie znałeś. Zyskałeś kolejne ogromne doświadczenie i za to powinieneś być wdzięczny.

Rozwinąłeś się i następnym razem w wielu życiowych sytuacjach będziesz wiedział jak się zachować. A to wszystko dzięki temu, co razem z nią przeżyłeś.

Jeden etap życia się kończy, ale kolejny się rozpoczyna. A może dobrze, że się tak stało? Może do końca nie pasowaliście do siebie, a Ty się dusiłeś? Nie mogłeś się spełniać, czułeś się ograniczony i wielu rzeczy Ci brakowało?

Czy nie lepiej znaleźć dziewczynę, która będzie Ci całkowicie odpowiadała charakterem, niż udawać, że wszystko jest okey lub licząc po cichu na to, że uda Ci się ją zmienić i dostosować pod siebie?

A może wróciła do swojego byłego, który ją bił i obrażał? W żadnym wypadku to nie Twoja wina! Powinieneś być jej wdzięczny, bo zrobiła Ci przysługę i otwarła Ci oczy. Zastanów się czy chciałbyś spędzić życie z kobietą, która woli bijącego i wyzywającego ją faceta?

Jeżeli ona siebie nie szanuje, to jak Ty miałbyś ją szanować? Skąd wiesz czy po czasie, gdybyś się bardziej zaangażował – nie zaczęłoby jej odbijać i robiłaby Ci śmieszne i dziecinne sceny?

Albo wybrała faceta, który ma więcej kasy i jeździ lepszym samochodem? Zamiast żałować, że nie stać Cię na BMW – zastanów się jak złudne musiało być to co Was łączyło i czy naprawdę warto być z osobą, która wyżej stawia rzeczy materialne, niż prawdziwe i szczere uczucia?

Uważaj również na skłonności do generalizowania, jakie przejawia wiele osób. To nie prawda, że wszystkie kobiety są takie same. To nie prawda, że jeżeli jedna od Ciebie odeszła lub Cię zdradziła – to każda będzie tak robiła.

Na świecie jest kilkaset milionów kobiet i każda z nich zachowa się inaczej, niż Kasia z bloku obok, z którą byłeś w związku. Nie mierz wszystkich jedną miarą, bo zabierasz sobie możliwość poznania wartościowej dziewczyny.

Jak szybko wrócić do równowagi emocjonalnej?

Samo myślenie ‘muszę o niej zapomnieć’ nic nie da z dwóch powodów:

1. Paradoksalnie, ale im częściej będziesz sobie mówił ‘muszę o niej zapomnieć’ – tym trudniej będzie Ci to zrobić, bo cały czas będziesz inwestował w nią swoje myśli.

2. Nie jesteśmy robotami. Nie da się w jeden dzień zapomnieć o osobie z którą tak wiele nas łączyło i tyle przeżyliśmy.

To proces, który będzie trochę trwał, ale na szczęście można go znacznie przyśpieszyć. Jego podstawą jest Twoje rozproszenie. Im bardziej i intensywniej uda Ci się rozproszyć, tym szybciej o niej zapomnisz.

Nie siedź w domu oglądając Tv i grając w gry na Facebooku, tylko skup się na czynnościach, które sprawiają Ci frajdę – na pasjach. Idź na basen, pograj z kumplami w piłkę, kup sobie książkę, którą zawsze chciałeś przeczytać lub zrób sobie małą wycieczkę.

Ogromną rolę odgrywają tu trzecie osoby. Nadrób wszystkie spotkania ze znajomymi, których zaniedbywałeś będąc w związku. Spotykaj się z nimi jak najczęściej. Wybierz się z nimi na imprezę i na grilla. Spotkaj się również z dziewczynami, z którymi kiedyś flirtowałeś, ale nic z tego nie wyszło.

Jak tylko zaczniesz umawiać się z nowymi kobietami, nie będziesz nawet wiedział kiedy zapomnisz o byłym związku. To najlepsza i najskuteczniejsza recepta na rozproszenie się. Zaczynasz inwestować myśli i spędzać czas z kimś innym i prędzej czy później uświadamiasz sobie, że dobrze się stało.

W innym wypadku nie poznałbyś nowej dziewczyny, która bardzo szybko okaże się być lepszą niż poprzednia.

A Ty, jak sobie radziłeś po rozstaniu? A może dalej nie potrafisz się z tym pogodzić? Napisz to i ewentualne pytania poniżej w komentarzach, a na pewno na nie odpisze.

Have fun,
Orety

Z google..:

 • jak poradzi sobie z rozstaniem
 • jak poradzić sobie z rozstaniem z dziewczyną
 • jak poradzi sobie po rozstaniu
 • jak poradzić sobie z rozstaniem
 • jak poradzić sobie z rozstaniem z kobietą
21 komentarzy
 1. siwy 5 lipca, 2012 Odpowiedz
 2. Radosław Bartczak 5 lipca, 2012 Odpowiedz
  • Juras 10 lipca, 2012 Odpowiedz
 3. Adaśko 5 lipca, 2012 Odpowiedz
  • O'rety 9 lipca, 2012 Odpowiedz
   • Adaśko 10 lipca, 2012 Odpowiedz
 4. Jaśko 6 lipca, 2012 Odpowiedz
  • O'rety 20 lipca, 2012 Odpowiedz
 5. Zbyszek 6 lipca, 2012 Odpowiedz
  • O'rety 20 lipca, 2012 Odpowiedz
 6. TuroQ 6 lipca, 2012 Odpowiedz
  • O'rety 20 lipca, 2012 Odpowiedz
 7. Czarny 6 lipca, 2012 Odpowiedz
  • O'rety 20 lipca, 2012 Odpowiedz
 8. Sebastian 6 lipca, 2012 Odpowiedz
 9. Kryszka 10 lipca, 2012 Odpowiedz
  • O'rety 20 lipca, 2012 Odpowiedz
 10. Kryszka 11 lipca, 2012 Odpowiedz
 11. Bolek 31 lipca, 2012 Odpowiedz
 12. Rafał 5 stycznia, 2019 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.