Czy Twój związek przetrwa kryzys? Jak uniknąć rozstania?

kryzys w związku

Czy grozi Ci kryzys w związku?

Aktualna sytuacja odbija się na naszej gospodarce, ale i także (przede wszystkim) na naszych związkach i relacjach.

Izolacja w domu, topniejąca kasa, brak perspektyw i przyszłość pod wielkim znakiem zapytania.

Jesteśmy przepełnieni naprzemienną złością, frustracją i strachem. To sprawia, że mamy mniej energii, chęci i zapału, a większe dołki i niepewność. W konsekwencji odbija się to na naszych najbliższych: partnerach, dzieciach, rodzicach, a nawet zwierzętach.

Zatrzymajmy się na temacie partnerów.

Do której należysz grupy?

kryzysy w związku

Widzę 4 scenariusze w aktualnej sytuacji:

  1. Ty jesteś wkurzony, przestraszony i sfrustrowany, a ona jest wyluzowana,
  2. Ona się boi, martwi, narzeka i panikuje, a Ty jesteś wyluzowany,
  3. Obydwoje jesteście spięci, podenerwowani i żyjecie w ciągłym napięciu,
  4. Obydwoje jesteście wyluzowani, pogodni i wolni od stresu związanego z epidemią.

Jeżeli jesteś w czwartej grupie, szczerze gratuluję! Nie musisz dalej czytać.

Jeżeli jednak jesteś w którejś z pozostałych, zachęcam do lektury.

Prawdopodobnie obecna sytuacja nie sprawia, że zbliżacie się do siebie. Wręcz przeciwnie, nieustanne sprzeczki, trudne rozmowy, nieodzywanie się do siebie lub ciągłe dogryzanie.

W jednym z maili, które otrzymałem, padły pytania:

Czy to jest normalne i czy w takich momentach można się jeszcze bardziej zbliżyć?

Odpisałem, że paradoksalnie, ale ta sytuacja wydaje mi się normalniejsza niż wszystkie inne. Na co dzień żyjemy zahipnotyzowani złudnym poczuciem bezpieczeństwa, a wszelkie kryzysy pokazują nagą prawdę.

Brak poczucia bezpieczeństwa=poważny kryzys w związku?

Zastanów się chwilę nad pytaniem:

Co sprawia, że czujesz się bezpieczny?

I co? Jakie pojawiły się odpowiedzi? Na czym opierasz swoje poczucie bezpieczeństwa?

Większość osób odpowie, że czują się bezpieczni, bo mają pracę, stały dochód, mieszkanie, rodzinę, partnera, który pracuje, trochę oszczędności, żyją w wolnym kraju (to kwestia dyskusyjna, ale daleko nam do Korei Północnej), mogą wyjechać gdzie i kiedy chcą itp.

A jednak to wszystko z dnia na dzień się zawaliło. Nikt nie pracuje, pieniądze nie spływają, nie można wyjechać czy spotkać się z kimkolwiek. Tym samym ludzie przestali się czuć bezpiecznie.

Najprostsze to przerzucenie winy na kryzys i epidemie. Gdyby go nie było, to wciąż czulibyśmy się bezpiecznie. Jednocześnie to pokazuje ile warte jest poczucie bezpieczeństwa, które pokładamy w nietrwałych i materialnych rzeczach. Dziś są, jutro ich nie ma.

Test związku?

jak przetrwać kryzys w związku

Ten moment to naga prawa. Widzimy na ile trwały jest fundament, który zbudowaliśmy. Zarówno ten wewnętrzny jak i ten w związku.

Ten moment to sytuacja, dzięki której możemy zobaczyć ‚na czym stoimy’.

Mądrości ludowe mówią, że dopiero w kryzysowych sytuacjach wychodzi na jakim jesteśmy poziomie, jak sobie radzimy z problemami czy kto jest prawdziwym przyjacielem.

Ja bym do tego dołożył, że nic lepiej nie odsłania fundamentów na których stoi nasz związek, niż kryzys.

Idealnie pasuje tu słowo TEST. Zarówno Ty jak i Twój związek przechodzicie test. Dopiero teraz możecie zobaczyć na ile prawdziwe, dojrzałe i trwałe jest to, co Was łączy.

Łatwo mówi się czułe słówka po seksie czy kolacji z winem. Łatwo kończy się każdą rozmowę ‚Kocham Cię misiu’.

Jeżeli tak bardzo się kochacie, to dlaczego teraz się kłócicie? Gdzie podziała się ta miłość, gdy nie ma kasy, prezentów, super seksu, imprez i radosnych chwil?

Cóż, jedne związki przetrwają ten test, a inne nie. Jeżeli tak się stanie, nie traktuj tego personalnie, to nie Twoja, ani jej wina. Po prostu to, co Was połączyło, było zbyt kruche, by przetrwać taką próbę.

Być może wyciągniesz z tego lekcję, dzięki której Twój kolejny związek będzie bardziej odporny na kryzysowe sytuacje. Być może od początku będziesz większą uwagę przywiązywał do szczerego otwierania się przed sobą, a nie zasłaniania materialnymi zabawkami czy chwilowymi emocjonalnymi uniesieniami.

Czy to znaczy, że nie ma szansy na zbliżenie się? Oczywiście, że jest. Ogromna! Jednak obserwując otoczenie, podejrzewam, że większość z niej nie skorzysta i czeka nas fala rozstań.

Dopóki tak się nie stało, wszystko jeszcze można naprawić.

Jak przeczekać kryzys w związku i uniknąć rozstania?

jak przeczekać kryzys w związku
Powstrzymaj się od osądzania i poszukaj w sobie wyrozumiałości. Ona ma prawo być rozdrażniona, ma prawo być zrzędliwa, ma prawo być wkurzona, ma prawo panikować i ma prawo mieć doła. 

Nie pomagasz jej, gdy mówisz: skończ panikować, przestań się martwić, nudzisz mnie już, ile można słuchać ciągle tego samego, przestań zrzędzić, nie mogę wytrzymać Twojego ciągłego roztaczania czarnych scenariuszy itp.

Tym samym wpędzasz ją w poczucie winy, bo ona nie potrafi inaczej. Gdyby potrafiła, to non stop miałaby uśmiech na twarzy i głęboki spokój. Jeżeli Ty sam nie potrafisz, to dlaczego wymagasz tego od niej?

Osądzasz ją, bo samego siebie potępiasz za takie zachowanie. Ty też w głębi odczuwasz niepokój, ale nie pozwalasz sobie na niego, dlatego wkurza Cię, gdy widzisz go u kogoś innego. Gdybyś go w sobie nie miał, nie irytowałby Cię u innych.

Poszukaj go, nie uciekaj, gdy się pojawi. To nic złego. Lepiej go zaakceptować, niż od niego uciekać.. wiesz dlaczego? Bo nigdy od niego nie uciekniesz. Jedyną opcją, by zgasł, jest go najpierw zaakceptować.

Męskość nie polega na uciekaniu od strachu, tylko braniu go na klatę. Męski to nie ten, który udaje, że się nie boi, tylko ten, który ma odwagę wejść w strach i go przeczekać.

Masz szansę wykazać się jajami. Jaja to nie tylko podejście do atrakcyjnej dziewczyny na ulicy. Jaja to także przytulenie swojej dziewczyny, gdy jest spanikowana i przestraszona. Jaja to powiedzenie jej, że poradzicie sobie z każdym kryzysem, każdym dołkiem, każdym załamaniem i każdym kataklizmem.

Jedyne czego ona potrzebuje, to Twojego wsparcia. Ma wrażenie, że jej świat się wali. I choć to tylko wrażenie, to gdy jesteśmy ogarnięci strachem, te wszystkie czarne scenariusze wydają się bardzo realne (Chcesz wiedzieć jak działa strach? Zobacz ten wykład: Jak pokonać strach).

Jaja to zapewnienie jej, że to co Was łączy, jest o stokroć potężniejsze niż jakikolwiek wirus i jakikolwiek kryzys.

Nigdy nie szukaj swojego bezpieczeństwa w tym, co posiadasz, tylko w tym, kim jesteś. Tego Ci nikt nie zabierze i tego nigdy nie stracisz. To przetrwa każdy kryzys i każdy czarny scenariusz.

Możesz się skontaktować z tym, kim jesteś w bardzo prosty sposób. Gdy pojawia się zwątpienie, strach czy czarne scenariusze, zatrzymaj to wszystko i weź głęboki wdech. Poszukaj w sobie miejsca, w którym panuje cisza. Z dala od zgiełku, który panuje w umyśle. Gdy jakaś myśl wybije Cię z tej ciszy, weź kolejny wdech i tam wróć. Przeczekaj to zamieszanie, aż wróci spokój. Wówczas z czystym umysłem wróć do działania.

Praktykuj to każdego dnia, za każdym razem gdy pojawią się trudne chwile, a z czasem nic Cię nie ruszy.

Moc z Tobą!
O’rety

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.